ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ


ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ

HİDROGRUP SU YAPILARI DENETİM VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

DENETİM HİZMETİMİZDE;

1. PROJENİN İMALATLARI BAŞLAMADAN ÖNCE, ONAYLI PROJEYE AİT PAFTALARI, TEKNİK ŞARTNAMELERİ, PROJE RAPORLARI DENETİM PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN DETAYLI İNCELENİR. YAPILACAK OLAN PROJEYE TEKNİK OLARAK HAKİM OLMAYA ÇALIŞIR. DENETİM PERSONELİMİZ İLK ÖNCELİĞİ YAPILACAK İMALATLARIN ONAYLI PROJELERİNE, TEKNİK ŞATRNAMELERİNE, PROJE RAPORUNA UYGUN YAPILMASINI DENETLEMEK OLACAKTIR.

2. HİDROGRUP UN PROJELERİ DEĞİŞTİRME REVİZE PROJELER YAPMA GÖREVİ VE YETKİSİ YOKTUR. İMALATLAR SÜRECİNDE ONAYLI PROJELERDE ÇEŞİTLİ NEDENLER İLE (İŞİN AMACI, JEOLOJİK, TOPOGRAFİK ŞARTLAR UYUMSUZLUK, HEYELANLAR, YAPILABİLİRLİK, EKONOMİ VE EMNİYET AÇISINDAN, VEYA PROJE HATASINDAN KAYNAKLI) DEĞİŞİKLİKLERE İHTİYAÇ DUYULMASI DURUMUNDA, HİDROGRUP DENEYİMLİ VE UZMAN DENETİM PERSONELLERİ KONUYU İNCELER UYGUN OLDUĞU GÖRÜLMESİ DURUMUNDA PROJE MÜELLİFİNE REVİZ PROJENİN HAZIRLATILMASINA VE REVİZ PROJELERİN GEREKÇE RAPORU İLE BİRLİKTE İDAREYE SUNULMASINI SAĞLAR. BÖYLECE KALAN İMALATLARA “ONAYLANMIŞ REVİZE PROJELER” DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLMESİ SAĞLANIR.

3. ADT PROJELERİNDE VE İMALATLAR AŞAMASINDA ATIK DEPOLAMA TESİSLERİ VE SU YAPILARINDAKİ DENEYİMLERİMİZ İLE YATIRIMCIYA EKONOMİK VE EMNİYELİ ÖNERİLER VE ÇÖZÜMLER SUNULMAYA ÇALIŞILIR.  


4. KAZILAR, DOLGULAR, ŞEVLER, PALYELER, KAZI VEYA DOLGU YÜZEYLERİ, ANKRAJ HENDEKLERİ, SIZINTI TOPLAMA ÇUKURLARI HAVUZLAR, KUŞAKLAMA KANALLARI, BETONLARI VE BETON ÖZELLİKLERİ,  KAPLAMALAR, KAPLAMA MALZEMELERİNİN SERİLMESİ KAPLAMALARA AİT MALZEMELER VE ÖZELLİKLERİ, MALZEMELER İLE İLGİLİ YAPILACAK TESTLERE AİT BİLGİLER, PLANLAMALAR, İLGİLİ KISIMIN İMALATINA BAŞLANMADAN ÖNCE TÜM HAZIRLIKLAR TAMAMLANIR. HER İMALAT KALEMİNİN PROJESİ, TEKNİK ŞARTNAMESİ DETAYLI BİLİNİR VE İŞ PLANLAMASI GEREKİR İSE YATIRIMCI, YÜKLENİCİ, PROJECİ İLE GÖRÜŞ VEYA BİLGİ ALIŞVERİŞİNDE BULUNULUR.. İMALATLARA BAŞLANMADAN ÖNCE MUTLAKA YATIRIMCIYA VEYA TEMSİLCİSİNE (ŞANTİYTE ŞEFİNE, PROJE MÜDÜRÜNE VB) İLGİLİ AŞAMADA YAPILMASI GEREKLİ İŞLER, TESTLER LABORTUVAR ÇALIŞMALARI HAKKINDA ÖNCEDEN SÖZLÜ BİLGİ VERİLİR VE YAZILI OLARAK DA BİLGİLERİNE SUNULUR.

5. İMALTLARDA KULLANILACAK MALZEMELER İLE İLGİLİ OLARAK İSTENİLEN ÖZELLİKLERDE  VE YETERLİ MİKTARDA MALZEMENİN HAZIR OLUP OLMADIĞI  HAKKINDA GÖRÜŞMELER VE İNCELEMELER YAPILIR. İNŞAAT İŞLERİNİN PLANLANAN ZAMANINDA AKSAMA OLMAMASI İÇİN KULLANILACAK MALZEMELER VE İHTİYAÇ MİKTARLARI İLE İLGİLİ OLARAK ÖNCEDEN HAZIRLIKLI OLUNACAK ŞEKİLDE YATIRIMCININ DİKKATİNE SUNULUR. MALZEME KONUSUNDA VE YAPILACAK İŞLERDE İMALAT SÜRECİNDE   YATIRIMCI İÇİN SÜPRİZ OLMAYACAK ŞEKİLDE PLANLAMA YAPILMAYA ÇALIŞILIR.
 
6. YAPILACAK İŞLERE AİT VERİLECEK TÜM BİLGİLER, ÖNERİLER, İKAZLAR VB YATIRIMCIYA YAZILI OLARAK YAPILMASINA DİKKAT EDİLİR.

7. PROJEYE AİT İMALATLARDA ÇEŞİTLİ NEDENLERE BAĞLI OLARAK ARA VERMELER, AKSAMALAR, SÜPRİZLER, SORUNLAR VB OLUMSUZLUKLARIN (İNŞAATIN İSTENİLEN PERSONELLERİN VE/VEYA MAKİNE ALET, CİHAZ EKİPMANLARIN EKSİKLİKLERİ    - YETERSİZLİKLERİ, KULLANILACAK MALZEMELERİN TEKNİK ÖZELLİKLER YETERSİZLİĞİ VE METRAJ EKSİKLİKLERİ, PROJE EKSİKLİKLERİNDEN KAYNAKLANACAK SORUNLAR AKSAKLIKLAR VB) İMALAT ÖNCESİNDEN EKONOMİK VE ZAMAN KAYBINI ÖNLEYECEK BİR ŞEKİLDE PLANLANMAYA ÇALIŞILIR.    
 
8. DENETİM RAPORLARININ EKSİKSİZ HAZIRLANABİLMESİ İÇİN İMALAT ÇALIŞMALARINA BAŞLANMADAN ÖNCE, YATIRIMCIDAN VE/VEYA YÜKLENİCİLERDEN İSTENECEK BİLGİLER VE BELGELERE (İLGİLİ DOKÜMANLAR, İŞ EMNİYETİ VE İŞCİ SAĞLIĞI KURALLARI VE ÇALIŞMALARDA KULLANILACAK STANDARTLAR, ÇALIŞACAK PERSONEL BİLGİ VE BELGELERİ VE ÇALIŞMALARDA KULLANILACAK İŞ MAKİNELERİ, SAHADA, (KAZI DOLGU VE KAPLAMALARDA) VE LABORATUVARDA TESTLERDE VE DENEYLERDE KULLANILACAK MAKİNE, CİHAZ, ALET, EKİPMAN LİSTELERİ İSTENİLİR VE YAPILMASI VEYA YAPILACAK GEREKLİ DENEYLER, DENEYLERİN STANDARTLARI, LABORATUVARA AİT BELGE VE BİLGİLERİ AKREDİDASYON BELGELERİNE) AİT LİSTE YAZILI OLARAK VERİLİR.

9. DENETİMİMİZ ALTINDA İNŞAAT VE KAPLAMA ÇALIŞMALARI SÜRECİNDE YATIRIMCIYA SÜPRİZ OLMAYACAK BİR ŞEKİLDE ÖNCEDEN HAZIRLANILACAK, YAPILACAK ÇALIŞMALAR VE KARŞILAŞILABİLECEK OLASI SORUNLAR HAKKINDA BİLGİ VERİLMEYE ÇALIŞILIR.  
ÖRNEĞİN;
   - HAVA ŞARTLARINDA (YAĞMUR, KAR, DON, RÜZGAR)   KARŞILAŞILACAK SORUNLAR (İŞLERİN DURMASI OLASILIĞI DAHİL), YAPILABİLECEK GEREKLİ ÇALIŞMALAR VEYA YAPILMAYACAK ÇALIŞMALARIN NELER OLABİLECEĞİ HAKKINDA BİLGİ VERİLİR.
   - KAZILAR, DOLGULAR VE DOLGU TABAKALARININ SIKIŞTIRMALARI, DOLGUDA KULLANILACAK MALZEMELERİN ÖZELLİKLERİ, DOLGU ŞARTNAMESİ, KAPLAMA MALZEMELERİ ÖZELLİKLERİ VE MİKTARLARI, EKSİKLİKLERİ, TABAN KİLİ VE KİL OCAĞINA AİT İSTENİLEN PARAMETRELER, TABAKA SIKIŞTIRMALARI VE SIKIŞMA TESTLERİ VE SONUÇLARI,
   - SIZINTI TOPLAMA ÇUKURLARI, HENDEKLERİ,
   - KUŞAKLAMA KANALLARI
   - TOPRAK HARAKETLERİ (HEYELAN POTANSİYELİ) OLASILIĞI
 
10. BAKANLIĞA VE YATIRIMCIYA SUNULACAK DENETİM RAPORLARIMIZDA (AYLIK, ÜÇ AYLIK VB);
   - RAPORLAR İLGİLİ YMÖNETMELİKLERDE GENELGELERDE İSTENİLEN ŞEKİLDE İÇERİKTE HAZIRLANAMASI.
   - YAPILAN İMALATLARIN ONAYLI PROJE PAFTALARINA, TEKNİK ŞARTNAMELERE, PROJE RAPORUNA, TEKNİĞİNE VE STANDARTLARINA UYGUN OLARAK YAPILDIĞININ TAKİBİ
   - KALAN İMALATLARIN METRAJLARI, UZUNLUKLAR, KUBAJLARI (M’Sİ, M2Sİ, M3Ü) MİKTARLARI, İMALATLAR SÜRECİNDE YAPILAN TESTLER VE TESTLERDEN ELDE EDİLEN SONUÇLAR, SONUÇLARIN TEKNİK OLARAK İSTENİLEN DEĞERLER İLE KARŞILAŞTIRILMALARIN YAPILMASI VE UYGUNLUKLARININ TEYİT EDİLMESİ,
   - YAPILAN İMALATLARA AİT FOTOĞRAFLAR, RESİMLER, KROKİLER, TEKNİK TABLOLAR, GRAFİKLER, ÜRETİCİ BELGELERİ, LABORATUVAR SONUÇLARI, FÖYLERİ, TABLOLARI DEĞERLENDİRİLMESİ
   - DENETİM RAPORLARI YATIRIMCININ VE İDARELERİN ANLAYABİLECEĞİ  ŞEKİLDE VE DİLDE HAZIRLANACAKTIR.
   - YATIRIMCIYA (FARKLI BİR İSTEK YOK İSE), İDAREYE VE HİDROGRUP ARŞİVİNDE KALACAK ŞEKİLDE EN AZ ÜÇ ADET (VEYA YATIRIMCININ İSTEDİĞİ SAYIDA) DENETİM RAPORU HAZIRLANACAK, VE CD Sİ İLE BİRLİKTE TESLİM EDİLİR.
   - İŞE AİT BAŞLANGIÇ VE % 20, 40, 60,80 VE 100 SEVİYE TESPİT TUTANAKLARI HAZIRLANIR, YATIRIMCI, YÜKLENİCİ VE HİDROGRUP DENETİM PERSONELLERİ TARAFINDAN  İMZALANMASI SAĞLANIR  YATIRIMCIYA, YÜKLENİCİYE VE İDAREYE VERİLİR

11. DENETİM HİZMETLERİMİZİ SÜRESİNCE VE SONRASINDA GİZLİLİK SÖZLEŞMEMİZ DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİLMEKTEDİR.  YÜRÜRLÜKTEKİ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞCİ SAĞLIĞI YASAL MEVZUATA VE AYRICA YATIRIMCININ SAHADA UYGULADIĞI KURALLARA UYGUN OLARAK VE KİŞİSEL KORUYUCU GİYSİLERİ İLE HİZMET VERİLMEKTEDİR.    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 28.05.2014 Tarih 2014/13 genelgesindeki Madde II Fıkra 9

9. Su Yapıları Yetkili Denetim Firması veya Bakanlıkça düzenli depolama tesislerinin denetimine ilişkin olarak Yetkilendirilmiş Denetim Firmaları ile yapılan sözleşmenin aslı veya noter onaylı nüshası,
yer almalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 28.05.2014 Tarih 2014/13 genelgesindeki Madde III 7,8,9

7. Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmeliğin 11 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan uygulama projelerinin ve inşaatın denetim işlemleri ile ilgili olarak, Bakanlıkça düzenli depolama tesislerinin denetimine ilişkin olarak Yetkilendirilmiş Denetim Firmaları (DDYDF) veya 13.05.2011 tarihli ve 27933 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş "Su Yapıları Yetkili Denetim Firmaları" (SYDF) ile sözleşme yapılmalı, sözleşmenin bir adet aslı veya noter onaylı nüshası Bakanlığa sunulmalıdır.


8. Bakanlık tarafından onaylanan uygulama projesinin bir nüshası inşaat denetimini yapacak olan DDYDF veya SYDF'ye Bakanlıkça gönderilir.


9. İnşaat denetimi aşamasında DDYDF veya SYDF tarafından yapılan işin fotoğrafları, numune sonuçları ve gerekli bilgi ve belgeleri içeren denetleme raporları Bakanlığa aylık olarak sunulur. İnşaatın tamamlanmasını müteakip denetimin tamamlandığına dair DDYDF veya SYDF tarafından denetleme nihai raporu sunulur.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11.10.2011 Tarih 2011/12 genelgesindeki Madde 4

4. Yönetmeliğin 11 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yer alan uygulama projelerinin ve inşaatın, denetim İşlemleri İle ilgili olarak, 13.05.2011 tarihli ve 27933 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş "Su Yapıları Yetkili Denetim Firmaları" ile sözleşme yapılması ve Bakanlığımız onayının alınması zorunludur. Bu Genelge yayımlanmadan önce inşaat denetimi ile ilgili hususlarda Bakanlığımız tarafından uygunluk bildirilen projeler için bu madde uygulanmayacaktır.